هیدروسیکلون ها به عنوان یکی از ابزارهای مهم در فرایند جداسازی و تصفیة آب شرب مورد استفاده قرار می گیرند.

هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی  برای جداسازی مواد جامد از مایع است. هیدروسیکلون با بهره‌گیری از  انرژی دینامیکی، براساس اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق در آب، به علاوه نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط فشار ورودی آب، جداسازی ذرات جامد از مایع را انجام می‌دهد.

ظرفیت جداسازی به قطر و جرم حجمی ذرات، جرم حجمی و گرانروی مایع بستگی دارد. حرکت چرخشی مایع در هیدروسیکلون باعث اعمال نیروی جانب مرکز بر سیال و ذرات می‌شود. به این ترتیب ذرات جامد با جرم حجمی بیشتر و قطر بزرگتر از مایع جدا می‌گردند

از این دستگاه به منظور جداسازی و حذف ذرات ماسه از جریان ورودی به شبکه‌های توزیع و سیستم‌های آب و فاضلاب استفاده می‌شود. کاربرد ویژه هیدروسیکلون در جداسازی ماسه و ذرات ساینده از آب چاه‌ها و رودخانه‌ها است. وجود مواد دانه‌ای از قبیل ذرات ماسه‌ای در آب علاوه بر نارضایتی مصرف‌کنندگان و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی می‌گردد.

هیدروسیکلون‌ها هیچ عضو محرکی ندارند، هزینۀ نصب و نگهداری آن‌ها پائین بوده و به سادگی قابل به کارگیری هستند.این دستگاه به دلیل راندمان بالا (95درصد) در حذف ذرات و سهولت نصب و بهره برداری و قیمت مناسب، جایگاه ویژه‌ای در سیستم‌های تصفیه و آبرسانی دارد.

دامنه طراحی و کاربرد هیدروسیکلون ها وسیع می باشد. برحسب شرایط می‌توان هیدروسیکلون را به صورت موازی و یا سری با یکدیگر قرار داد تا جداسازی مطلوب صورت پذیرد.

هیدروسیکلون‌ها بر اساس قطر دایره بالای آن شناخته شده و در سایزهای 8، 12، 16، 2، 24 ، 28، 32 و 40 اینچ تولید می‌شوند .
  cyclone1cyclone2cyclone3