یکی از انواع فیلترهای خلاء، فیلتر دیسکی است که عملکرد آن بر اساس قرارگیری دیسک‌های متعدد در داخل محفظه چرخان است. دیسک‌ها از کنار هم قرار گرفتن چند پدال تشکیل شده است.

فیلتر دیسکی عموما با توجه به بالا بودن کدورت آب و وجود ذرات کلوئیدی در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم فیلتراسیون دیسکی می‌تواند به عنوان پیش تصفیه‌ قوی قبل از سیستم اسمز معکوس جهت کاهش چشمگیر ناخالصی‌های معلق در آب مورد استفاده قرار گیرد.

این فیلتر جهت جداسازی ناخالصی‌های معلق موجود در آب با رنج های20، 50، 100، 130 و 200 میکرون مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیلترهای دیسکی، راهکاری نوین در تصفیه آب به شمار می‌روند که دارای مزایایی همچون سرعت بالای تصفیه, حجم اشغالی کم و هزینه پایین می‌باشند. این فیلترها با بدنه پلی آمید مقاوم در برابر گرما و سرما و ضربه می‌باشند.

فیلترهای دیسکی بر دو قسم هستند :

1-    هلیکس

2-    مودلار 

نوع هلیکس به نوع دوم، مودلار، ارجحیت دارد چرا که تیغه‌های زیرین فیلتر در نوع هلیکس حرکتی گردابی حول دیسک های فشرده ایجاد می‌کند. این سیستم به علت حرکت دورانی آب حول محور دیسک‌ها به تصفیه بهتر آب کمک می‌کند . نیروی گریز از مرکز، ذرات معلق سنگین‌تر را از دیسک ها دور نگه داشته و سایر ذرات بزرگ تر از رنج میکرونی فیلتر، قابلیت عبور از شیارهای بسیار ریز موجود ما بین دیسک ها را نداشته و در نهایت آب تصفیه شده به خروجی فیلتر هدایت شده و به مصرف می‌رسد. تجمع ذرات معلق در قسمت ورودی دیسک‌ها عامل افزایش افت فشار آب طی عبور از فیلتر است.

harddisk1

 
هرگاه افت فشار بیش از حد معین شد, فیلتر از مسیر تصفیه خارج و عمل شستشوی معکوس روی آن انجام می‌گیرد. فیلترهای دیسکی در سایزهای 1 اینچ- 2 اینچ- 3 اینچ- 4 اینچ- 4 اینچ دوبل موجود است.

این فیلتر ها از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده‌اند. جنس صفحات فیلتر دیسکی می‌تواند از جنس پارچه یا سرامیک باشد. فیلتر دیسکی شامل بخش‌های : صفحات سرامیکی یا پارچه‌ای، شاسی اصلی، همزن، سیستم خلاء، سیستم تمیزکننده و کنترل‌کننده است. فیلتر دیسکی سرامیکی خلاء یک دستگاه کاملا اتوماتیک با سوراخ های در حد میکرومتر است که می‌تواند با مکش خلاء، ذرات جامد را از مایع جدا کند. این نوع فیلتر دارای شیارهای فوق العاده باریک روی دیسک‌های پلاستیکی بوده، ذرات و مواد بسیار ریز معلق در آب را گرفته و تا زمان انجام فرآیند شستشوی معکوس این ذرات را در خود نگه می‌دارد. در حین عملیات شستشوی معکوس، ذرات از بین شیارهای دیسک‌ها تمیز می‌شوند. فیلترهای دیسکی برای فیلتر کردن آب از مواد بیولوژیکی و ذرات معلق در آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله مزایای این فیلتر عدم استقاده از فیلترهای مصرفی است. دیسک‌های فیلترها قابل باز شدن و شستشو بوده و در اثر تجمع ذرات ناشی از عدم عبور ذرات از فیلتر به راحتی می‌توان سیستم را شستشو و کنترل نمود و از دیگر مزایای سیستم مذکور عدم واکنش با هرگونه آب دریایی شور به دلیل نوع جنس پلی اتیلنی آن است.

 harddisk2